O kotach brytyjskich

Kot brytyjskich jest największy z ras krótkowłosych. Kocury osiągają wagę 6-8 kg kotki są drobniejsze 4-6 kg. Koty tej rasy są budowy muskularnej i krępej, sprawiają wrażenie braku szyi, stąpają na krótkich grubych łapkach. Mają dużą okrągła głowę z małymi uszkami, kocury posiadają wspaniałe „pućki”. Patrzą na nas dużymi okrągłymi oczyma. Solidy czarują bursztynowym spojrzeniem, pointy niebieskim oraz tabby oczyma zielonymi. Oczy u wszystkich kociąt są niebieskie z czasem wybarwiają się do koloru docelowego. Ich niezaprzeczalnym atutem jest sierść gęsta i krótka z podszerstkiem w dotyku przypominająca plusz. Ogony u tych kotów są krótkie i zaokrąglone na końcu. Brytyjczyki dojrzewają dość długo ich sylwetka kształtuje się do 2-go roku życia.

Typowy Brytyjczyk jest kotem cierpliwym, spokojnym, inteligentnym, z bardzo rozwiniętym poczuciem własnej godności i wartości. Jest to kot dystyngowany, o raczej „flegmatycznym” usposobieniu. Oczywiście nie stroni on od zabawy, ale i ta czynność w jego wykonaniu jest pełna dostojeństwa. Ciężka dupka nie pozwala na rozwijanie zawrotnych prędkości i skoki pod sufit. Koty te nie są szczególnie gadatliwe, choć z natury bardzo ciekawskie i lubiące podążać za swoimi „ludziami” krok w krok, dopóki nie będą mogły spocząć obok. Nie przepadają one za zbyt natrętnymi pieszczotami – chyba, że mają akurat na to ochotę. Chętnie widzą ziemie pod łapkami.

Brytki są łatwe w pielęgnacji. Szczotkowanie i okazjonalna kąpiel to zabiegi w zupełności wystarczające. Kocięta brytyjskie jak wszystkie kocie dzieci są żywiołowe, pełne niepożytych pokładów energii i pomysłów. Zdobywają najciekawsze często zabronione (niebezpieczne) tereny naszego mieszkania. Należy zwracać uwagę na to co robią gdyż mogą sobie zrobić krzywdę. Szczególnie należy uważać na kable, paski folii, wstążki, nitki, reklamówki i kwiaty, które w większości są trujące.

Umaszczenie Brytyjczyków występuje obecnie wszystkich barwach i kombinacjach kolorystycznych. Najbardziej popularnym umaszczeniem kotów Brytyjskich jest niebieski. Standardy wymagają jednolitego koloru szaro-niebieskiego bez białych czy srebrnych włosów oraz bez śladów prążkowania. Dopuszczalne są wszystkie odcienie niebieskiego, aczkolwiek na wystawach preferowane są koty o najjaśniejszym zabarwieniu futerka. Nos, skóra i opuszki łap powinny być niebieskie, natomiast oczy miedziane lub pomarańczowe.

Brytyjczyki występują w wielu odmianach kolorystycznych. Szczególnie ciekawy jest szylkretPoletka koloru  rudego i kremowego odpowiednio rozmieszczone na całym ciele kota. Koty szylkretowe istnieją we wszystkich odmianach kolorystycznych, są czarne, czekoladowe , liliowe, niebieskie, colourpointy itp. Koty brytyjskie białe z kolorowymi oznakami (colourpoint) – pyszczek, uszy, łapy i ogon różnią się ubarwieniem od reszty ciała. Koty te mają, niezależnie od odmiany barwnej, niebieskie oczy. Występują odmiany z oznaczeniami: brązowymi, czekoladowymi, niebieskimi, kremowymi, szylkretowymi, rudymi, lilowymi.

Uważasz, że ta rasa świetnie pasuje do Twojej osobowości?
Zobacz kocięta z aktualnego miotu!

Menu